Exkluzivní report

29.9.2014

Velkolepá adrenalinová show pořádaná týmem Anomalous 27. září, která nesla název Překonání Gravitace a zároveň koncerty kapel jako je Divokej Bill, Walda Gang, Václav Neckář a Jaroslav Uhlíř v rámci Svatováclavkých slavností přilákala do Kroměříže na výstaviště Floria 7000 lidí. A bylo se na co dívat. Hlavní stage patřila zpěvákům a kapelám a v dalších prostorách na výstavišti vyrostly obrovské mobilní překážky, kde své umění představili nejlepší čeští freestylisti. Motorky lítali vzduchem pod rukama několikanásobného mistra republiky Petra Kuchaře, Ondřeje Záruby a Zdeňka Fuseka.

Diváci si v průběhu dne vychutnávali grilované speciality, ale také hned 40 druhů piv z 12 pivovarů. Nechyběl ani speciální program pro děti nebo třeba let balónem. Pozornost přilákali bikeři a show rozjeli ve velkém. Boj o překonání gravitace zdolávalo hned 12 jezdců. Show odstartoval vícemistr Polské republiky a zároveň mistr České republiky v kategorii expert, člen týmu Anomalous Adam Pekař. Po něm následovala exhibice Marka Hořavy, který se pokusil překonat rekord v přeskoku přes 12 lidí. Sklidil velký úspěch a podařilo se mu úspěšně přeskočit bez jakékoliv překážky hned 14 lidí a tím si připsal svůj nový rekord. „Je to šílenec, když jsem to viděl, tak mi projel mráz po zádech. Mohlo se cokoliv stát a nevyšlo by to,“ gratuluje Ondřej Duba.

Aby toho nebylo málo, tak ostatní jezdci se začali prohánět na mobilních rampách a salta byly v pořadníku hned na úvod. Salto na bruslích přes celý funbox odjel prostějovský jezdec Jan Pospíšil. Nejlepším jezdcem v mobilním parku na BMX se stal Ondra Šléz z Vysokého Mýta, který v současnosti patří mezi nejlepší jezdce na světě a českých závodů a exhibic se příliš neúčastní. Vítězný trik byl backflip double tailwhip, což je salto vzad s protočením rámu dvakrát kolem své osy.  „To jsem vážně nečekal. Je to proti všem fyzickým zákonům. Nechápu,“ řekl Martin Pektor. 
Sekundoval mu Michal Baránek z Hodonína, který oslnil porotu například flair tailwhipem v radiusu. Třetí místo obsadil Adam Halbich z Brna.
Na velkých kolech MTB první místo v překonání gravitace vybojoval mistr České republiky a světoznámý jezdec Damjan Siriški. Hned za ním se umístil Ondřej Krčmář a třetí místo obsadil Kuba Kalina, který ohromoval diváky trikami jako například salto vzad bez jedné nohy (backflip one foot) nebo stylovým protočením rámu kolem své osy (supertailwhip).

Ohlasy diváků byly pozitivní. „Taková akce na Moravě nemá obdoby. Bylo to krutopřísné a velký dík patří Anomalous. Dostat tolik známých jmen na jedno místo jsem myslel, že je takřka nemožné,“ pochvaluje si Petr Hájek z Brna.

BMX:
1. Ondra Šléz
2. Michal Baránek
3. Adam Halbich

MTB:
1. Damjan Siriški
2. Ondra Krčmář
3. Kuba Kalina

Poděkování sponzorům: Óčko | BigShock | AsisTeam | OptikaFénix | Meatfly | Město Kroměříž | Frčíme | EastWander | Floria | Kiss Publikum